Europos paveldo dienos Lentvaryje

EUROPOS PAVELDO DIENOS

9/19/2023

Rugsėjo 8-15 dienomis Lentvario kultūros centro vykdomas projektas „Vladislovas Tiškevičius. Europos architektų kūriniai Lentvaryje“ kvietė minėti Europos paveldo dienas bei pažinti Lentvario istorinių objektų kūrėjus.

Projekto renginiai prasidėjo rugsėjo 8 d. Gintaro Abaravičiaus, Trakų istorinio nacionalinio parko direktoriaus, paskaita apie Lentvario dvaro ir parko architektus, projektus. Lektorius pristatė Tiškevičių giminės genealoginį medį, pradedant pirmuoju Lentvario dvaro savininku Juozapu Tiškevičiumi, vėliau Lentvario dvaro paveldėtoju Vladislovu Tiškevičiumi. Daugiau buvo kalbama apie grafą Vladislovą Tiškevičių ir jo ambicingus projektus. Tai, kas iki mūsų dienų išliko, buvo inicijuota grafo Vladislovo Tiškevičiaus pastangomis.

Grafas Vladislovas Tiškevičius, su šeima dažnai gyvendamas užsienyje bei būdamas tremtyje Italijoje, buvo įkvėptas Lombardijos architektūros grožio ir panoro Lentvaryje regėti ką nors itališko. Tad Lentvario bažnyčios projektus užsakė pas jauną italų architektą Orsino Bongi. Visgi, būdamas tremtyje Italijoje, grafas ilgėjosi mylimo Lentvario ir Milane įkūrė antikvariatą pavadinimu „Warowland“ – tai lenkiškojo miesto vardo „Landwarów“ anagrama. Vėliau tokiu pat pavadinimu įkūrė galerijos filialą Salsomaggiore Terme kurorte. Filialo pastatą projektavo architektas, projektavęs ir Lentvario bažnyčią. Abiejų projektų autorius pasiekė puikių rezultatų naudodamasis savo žiniomis, talentu ir meistriškumu. Šiai dienai italų architekto O. Bongi projektuoti statiniai Lentvaryje ir Italijoje turi didelę meninę ir istorinę vertę. Renginio lankytojai pripažino, jog istorija apie Lentvario paveldą, kurį paliko Tiškevičiai, įspūdį kelia iki šių dienų.

Antrojo renginio metu Lietuvos lėtojo turizmo asociacijos prezidentė Henrieta Miliauskienė pravedė virtualų gidą Milano gatvėmis bei parodė pastatus, kuriuose buvo įkurtas grafo Vladislovo Tiškevičiaus antikvariatas. Įdomu ir tai, kad iš senų fotografijų matosi, jog pastatų architektūra išliko beveik nepakitusi.

Dr. Aistė Bimbirytė pristatė grafą Vladislovą Tiškevičių kaip aktyvų visuomenės veikėją, kultūros puoselėtoją, teisininką, odontologą, kolekcininką, greitosios medicinos pagalbos draugijos prezidentą, Vilniaus mokslo ir meno muziejaus draugijos įkūrėją. Šį sąrašą galima būtų tęsti. Renginio lankytojai susipažino su grafo Vladislovo Tiškevičiaus dailės kolekcionavimu ir turėjo unikalią galimybę palaikyti savo rankose bei apžiūrėti meno dirbinių katalogą, išspausdintą prancūzų kalba, kurio dėka buvo identifikuota grafo Vladislovo Tiškevičiaus sukaupta kolekcija.

Projekto dalyviai savo pranešimuose paminėjo Tiškevičių giminės herbą. Kaip ir visi didikai, Tiškevičiai turėjo savo giminės skiriamąjį ženklą – herbą. Tiškevičiai naudojo Lelivos herbą. Projekto metu buvo surengtos heraldikos kūrybinės dirbtuvės moksleiviams „Lentvario grafų Tiškevičių herbas“. Jų metu organizacijos „Viduramžių pasiuntiniai“ heraldikos simbolių specialistės papasakojo, kaip herbai atsirado, kur ir kodėl jie buvo naudojami, kokios jų sudarymo taisyklės, ką reiškia heraldikoje naudojamos spalvos, kokios figūros naudojamos komponuojant herbą ir ką jos simbolizuoja Tiškevičių herbe. Išklausę herbų atsiradimo istoriją ir sudarymo taisykles, moksleiviai turėjo galimybę atkartoti Tiškevičių herbą savo piešiniuose.

Projekto metu vyko moksleivių piešimo pleneras „Pažinkime Lentvario paveldą“, kuriam vadovavo Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos dailės mokytoja Asta Radimonienė. Jų metu moksleiviai aplankė visus Lentvario istorinius objektus ir atskleidė architektūrinių kūrinių unikalumą savo piešiniuose. Europos paveldo dienų renginius vainikavo mokinių kūrybinių piešimo darbų paroda, kurią kviečiame apžiūrėti Lentvario kultūros centro salėje dar ir spalio mėnesį.

Projektą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Trakų rajono savivaldybė.